Odrobaczanie kota – jak i kiedy to robić?

Dbanie o zdrowie kotów domowych jest konieczne. Jednym z czynników, które są w takiej sytuacji szczególnie ważne, jest odrobaczenie kota. To proces, który pozwala na pozbycie się z ciała zwierzęcia pasożytującego bytu, dlatego warto wiedzieć, kiedy można go przeprowadzić i jak najlepiej to zrobić.

 

Kiedy przeprowadzić odrobaczanie kota?

Najlepszy moment na odrobaczenie kota będzie zawsze, gdy tylko podejrzewamy ryzyko zarażenia. Jeżeli chodzi o leczenie małych kotów, które całkiem niedawno przyszły na świat, to tutaj także musimy liczyć się z ryzykiem obecności u nich pasożytów.

Skąd młode kocięta mogą zarazić się pasożytem, jeżeli nie są jeszcze w stanie zbyt wiele eksplorować? Wystarczy zarażone mleko matki, która sama zmaga się z pasożytem. Źródłem zarażenia może być także bliskie otoczenie, w którym mogą znajdować się jaja pasożytów. Dlatego właśnie warto przeprowadzać odrobaczanie już u kotków, które mają około trzy tygodnie.

Odrobaczanie kotów jest także szczególnie ważne, jeżeli planujemy zabrać zwierzę na szczepienie. Zapodana szczepionka może mieć mniejszą skuteczność, jeżeli w trakcie jej aplikowania organizm jest w czasie walki z pasożytem. W takiej sytuacji układ immunologiczny nie będzie w pełni sprawny i nie przyczyni się do wytworzenia przeciwciał. W efekcie podanie szczepionki nie przyniesie zamierzonego działania na przyszłość.

Ile kosztuje odrobaczanie kota?

Niektórzy właściciele zastanawiają się, jaka jest cena preparatów odrobaczających i ile kosztuje odrobaczanie kota. W gabinetach weterynaryjnych koszt takiej usługi wynosi od 20 do nawet 100 zł. Wszystko zależy wielu czynników – zastosowane preparaty, dodatkowe badania, renoma weterynarza czy inne dodatkowe usługi. Jeżeli chcemy wiedzieć, ile dokładnie wyniesie cały proces, możemy zapytać lekarza o szczegóły przy pierwszej wizycie.

Zarobaczenie u kota domowego – objawy

Zarobaczenie u kotów to stosunkowo częsty problem. Zwierzęta mogą zarazić się w różnych sytuacjach, dlatego całkowite wyeliminowanie prawdopodobieństwa zarażenia jest niemożliwe. Warto mieć wiedzę na ten temat, ponieważ świadomość pozwoli określić, czy z naszym kotem jest wszystko w porządku. Pomocna może być lista częstych objawów, które wiążą się z obecnością pasożytów:

  • obecność białych glist w kale zwierzęcia,
  • zmniejszony apetyt,
  • pogorszenie stanu sierści, najczęściej zmatowienie,
  • problemy ze strony układu pokarmowego – wymioty, biegunki,
  • trudności z oddychaniem (powodem jest glista, która dostała się do płuc),
  • chudnięcie,
  • ogólna apatia i wycofanie z interakcji z innymi domownikami.

Niektóre zakażenia mogą nie dawać oczywistych objawów, dlatego konieczne jest regularne badanie kału zwierzęcia.

Preparaty na odrobaczanie kota – jak odrobaczyć kota?

Szukając odpowiednich leków na odrobaczanie kota, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza weterynarii. Preparaty dostępne w sklepach zoologicznych nie spełnią dobrze tej roli, ponieważ są to zazwyczaj suplementy, a nie leki. Dlatego, dla tych którzy zastanawiają się, gdzie kupić tabletki na odrobaczanie kota, zalecamy wyłącznie konsultację z doświadczonym lekarzem weterynarii.

Pośród preparatów dostępnych na rynku, możemy znaleźć nie tylko tabletki. Odpowiedni środek zwalczający pasożyty może być inny, zależnie od tego, jaki pasożyt zaatakował naszego kota. Jeżeli mamy do czynienia z pasożytami zewnętrznymi, mogą wystarczyć tylko mocne krople na odrobaczanie kota, do zaaplikowania na kark. Istnieją także specjalne pasty odrobaczające oraz tabletki do zastosowania wewnętrznego.

Tabletki na odrobaczanie kota

Dobór odpowiednich tabletek na odrobaczanie kota jest związany z wynikami badań, które podpowiadają, z jakim pasożytem mamy do czynienia. Większość zwierząt otrzymuje uniwersalne tabletki, które mają za zadanie zadziałać na kilka typów pasożytów. Dopiero dokładne zbadanie próbki kału pozwala na doprecyzowanie tego, jaki pasożyt znajduje się w organizmie kota.

Pobranie próbki kału do badania jest bardzo proste. Wystarczy zorganizować jałowy kubeczek, który można kupić w aptece. Do kubeczka należy spakować kilka próbek kału, który pochodzi z różnych dni (ilość dni zależy od zaleceń lekarza). Następnie próbki wystarczy przynieść do badania.

Dlaczego odrobaczanie kota jest ważne i co robić w skrajnych przypadkach?

Dlaczego odrobaczanie kota jest ważne

Zarobaczenie u kotów może być bardzo niebezpieczne, a w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci zwierzęcia. W sytuacji, gdy organizm kota jest mocno osłabiony ze względu na żyjące w nim pasożyty, to poddanie zwierzęcia silnemu leczeniu preparatami na pasożyty może być bardzo obciążające. Dlatego właśnie konieczna jest dobra konsultacja z lekarzem i dopasowanie leków do stanu zwierzęcia.

Jeżeli kot nie był poddawany regularnym procesom odrobaczania, to w jego organizmie mogły zagnieździć się robaki, na przykład glisty. Pasożyty te są szczególnie niebezpieczne w większej ilości, ponieważ przy leczeniu ich nadmierna ilość może doprowadzić do zatorowania jelita. W konsekwencji może dojść do poważnych skutków, które także mogą skończyć się śmiercią.

Uśmiercane w trakcie odrobaczania pasożyty, rozkładając się, wydzielają toksyczne związki, które mogą doprowadzić do zatrucia krwi kota. W efekcie zwierzę może doznać wstrząsu, który doprowadzi do śmierci.

Jak zatem poradzić sobie ze skrajnie zarobaczonym kotem? Przede wszystkim zapobiegać takim sytuacjom i poddawać kota regularnej kontroli oraz profilaktycznej terapii odrobaczającej. Jeżeli mamy do czynienia z kotem chorym, koniecznie zgłośmy się do lekarza weterynarii, który pokieruje nas w tym, co powinniśmy dalej robić.

Leczenie skrajnych przypadków odbywa się zazwyczaj w nieco innym trybie niż standardowe odrobaczanie. Kot w takiej sytuacji poddawany jest trzydniowej terapii, która wiąże się z podawaniem zwierzęciu jedną z trzech części porcji leków. W ten sposób kot ma szansę na wydłużone w czasie pozbywanie się pasożytów, które nie zablokują jelit i nie doprowadzą do wstrząsu.

Niektórzy zastanawiają się, jak odrobaczyć kota domowym sposobem? Tutaj pomocne będzie zastosowanie oleju parafinowego, który można podawać zwierzęciu w niewielkich ilościach. Najskuteczniejszym sposobem będą jednak odpowiednie leki odrobaczające.

Zamiast martwić się o skrajne sytuacje, warto na bieżąco dbać o zdrowie kota. Regularne wizyty u weterynarza i sukcesywne odrobaczanie, uchronią kota od nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, związanych z pasożytami. U kotów, które nie wychodzą z domu zbyt często, wystarczy robić badania próbek kału dwa razy do roku. Dzięki temu będziemy mieli na bieżąco informacje o tym, czy kot powinien zostać poddany leczeniu, czy nie.

To może Cię zainteresować:

Wyprawka dla kota – niezbędne wyposażenie dla kota
Szkocki zwisłouchy – charakterystka i opis rasy
Czy nasz kot może być smutny?
Kot Tiffany – egzotyczny kot o tajemniczej historii
Tęgoryjec u kota – profilaktyka i odrobaczanie kota
Miauczenie kota – co oznacza? Rodzaje miauczenia kota
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *